utworzone przez Jolmosia | mar 25, 2017 | Okręg 2 Roślinologia stosowana

Chociaż w okresie jesienno – zimowym nasza jolmosiowa aktywność byla stosunkowo niewielka nie oznacza to, że próżnowałyśmy 🙂 Przez cały ten okres testowałyśmy różne naturalne sposoby walki z infekcjami, przeziębieniami, grypami, bólami i różnymi niedomaganiami. Poniżej kilka naszych sprawdzonych sposobów. Szybko, naturalnie, zdrowo i naprawdę działa!!! Wiosna już zawitała, ale gdyby jeszcze coś Wam się przyplątało to będzie jak znalazł… 🙂
BÓL GARDŁA
MIKSTURA NA BAZIE OCTU JABŁKOWEGO
2 łyżki miodu, 2 łyżki octu jabłkowego, 2 łyżki soku z cytryny, szczypta cynamonu.
Wszystkie składniki mieszamy i dolewamy pół szklanki ciepłej wody. Miksturę pijemy małymi łyczkami. Można ją pić bez ograniczeń 🙂
PŁUKANIE GARDŁA ROZTWOREM Z JODU
8-10 kropel na 1/4 szklanki wody – płukać kilka razy dziennie
BÓL GŁOWY, ten migrenowy też 🙂
SÓL HIMALAJSKA
Większą szczyptę soli himalajskiej dajemy na język i trzymamy chwilkę, następnie popijamy dużą ilością wody. W ciągu dnia, jeśli głowa dalej nas „ćmi” pijemy wodę z dodatkiem szczypty soli.
INFEKCJA, OSŁABIENIE
WODA UTLENIONA
Kiedy tylko czujemy, że „coś nas bierze” wkrapiamy kilka kropel wody utlenionej do każdego ucha. Można też namoczyć wodą utlenioną wacik i na pół godziny włożyć do każdego ucha. Będzie to lepsza metoda w przypadku, jeśli mamy przerwaną błonę bębenkową. Większość infekcji rozpoczyna się właśnie w uchu i tam dochodzi do namnożenia się bakterii, dlatego bardzo ważne jest, żeby to zrobić zaraz po rozpoznaniu pierwszych symptomów infekcji.
KATAR
SÓL FIZJOLOGICZNA
Kilka kropli soli fizjologicznej mieszamy z ok 25 ml wody i tak przygotowany roztwór wstrzykujemy do nosa.
SODA OCZYSZCZONA
Do przegotowanej, gorącej wody wsypujemy łyżkę sody oczyszczonej i mieszamy. Następnie robimy sobie „parówkę”, czyli wdychamy ulatniającą się parę. Najlepszy efekt osiągniemy przykrywając głowę ręcznikiem.
MIKSTURA NA WZMOCNIENIE, PRZEZIĘBIENIE i STANY ZAPALNE



Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, oczyszcza organizm z toksyn, przyspiesza metabolizm, dodaje energii i wigoru.
Składniki: 3 łyżeczki kurkumy, 1 łyżeczka zmielonych goździków, 2 łyżeczki zmielonego kardamonu, 2 łyżeczki cynamonu, 1-2 łyżeczki zmielonego lub kawałek świeżego imbiru, 1,5 litra wody przefiltrowanej, miód do smaku jeżeli ktoś lubi.
Wszystkie składniki /oprócz miodu/ wsypujemy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy na małym ogniu ok 10 min. Przed wypiciem przelewamy przez sitko, ewentualnie dosładzamy miodem. Taka ilość wystarczy na 2 dni kuracji.



Oczywiście wszystkie przepisy można stosować przez cały rok, w zależności od potrzeby 🙂

utworzone przez Jolmosia | sie 19, 2016 | Okręg 2 Roślinologia stosowana

Wiecie, że nasze polskie wiśnie są cudowne?! Niedoceniane i często pomijane – pewnie głównie dlatego, że mają kwaśny i cierpki smak. A wiśniowe drzewka pomimo, że nie są tak delikatne i piękne jak te z kraju kwitnącej wiśni, są z pewnością bardziej „owocne” – rodzą nam owoce, które możemy wykorzystać na wiele sposobów. A te japońskie nie – są tylko ozdobą, więc nie można ich dodać ani do likieru, ani do wiśniówki, ani do drożdżowego ciasta. (więcej…)
utworzone przez Jolmosia | lip 9, 2016 | Okręg 2 Roślinologia stosowana

Cistus – czystek – roślina o cudownych właściwościach! Ale czy to prawda? Czy czystek oczyszcza? Picie herbaty z czystka stało się bardzo modne. Nowe trendy pojawiają się w coraz to nowych środowiskach oznajmiając „czystkową” modę osobników dbających o swoje zdrowie 🙂 Jak Polska długa i szeroka wszyscy coś o nim słyszeli, sporo osób zakosztowało jego smaku, ale nie każdy dotarł do sedna jego właściwości. Oczywiście tak jak to w życiu bywa z modowymi zachciankami, regularnie stosują go tylko nieliczni, a właśnie ta regularność ma niemałe znaczenie.
(więcej…)
utworzone przez Jolmosia | cze 5, 2016 | Okręg 2 Roślinologia stosowana
Nie mogłam się nadziwić. Jak to możliwe? Czwarty kraj pod względem produkcji kawy na świecie – Kolumbia. To musi być wszędzie pyszna kawa – jasne, prawda? Zjechaliśmy ten kraj wzdłuż i wszerz. Marzyłam o filiżance małej, czarnej, ekspresowej… nie ma. W tych miejscach, w których się pojawiamy, a przeważnie to oblegane przez Kolumbijczyków kawiarnie – nie ma, to znaczy jest kawa, albo w zasadzie napój kawopodobny… TINTO tak się nazywa – słodka i słaba kawa tzw. drugiego sortu 🙂 Kolumbijczycy wypijają jej dziennie kilka filiżanek. W małych kubeczkach, często plastikowych. Takie TINTO można dostać wszędzie, za grosze. Smakuje jak rozcieńczona kawa z ekspresu przelewowego, prawie nie pachnie… A wiecie gdzie ta pyszna, pachnąca, aromatyczna kawa się znajduje? W Europie! Kolumbia eksportuje kawę do Europy, dlatego jak spędzasz urlop na przykład we Włoszech to masz szansę wypić fantastyczne espresso lub cappuccino z kolumbijskiej odmiany arabiki, a w Kolumbii musisz się zadowolić tinto – napojem kawopodobnym. Chyba że,… no właśnie 🙂 (więcej…)
utworzone przez Jolmosia | 29 maja, 2016 | Okręg 2 Roślinologia stosowana

Czy ktoś z Was widział końcem maja lub w czerwcu kwitnące na biało krzewy?
Delikatne, białe kwiatuszki o specyficznym, mocnym zapachu, które z nadejściem jesieni zmieniają się w czarne, drobne kuleczki. To kulki czarnego bzu. Wiemy o nich tyle, że owe kwiaty i surowe jagody mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, ale nie wszyscy pewnie wiemy, że poddane odpowiedniej obróbce termicznej są nie tylko jadalne, ale mają wiele cennych właściwości i pozytywnie wpływają na nasz organizm. (więcej…)
utworzone przez Jolmosia | 17 maja, 2016 | Okręg 2 Roślinologia stosowana
„Jan rzadko kiedy chorował
Żył lat 90 szczęśliwie
Mówiono na pogrzebie,
Że się kapał w pokrzywie”
Jan Twardowski

W dzieciństwie omijałam ją szerokim łukiem… 🙂 Gdy jednak niespodziewanie doszło do bliższego spotkania z dokuczliwą pokrzywą zawsze kończyło się to bąblami w poparzonym miejscu i płaczem…. Bolało, piekło i swędziało…. Nie mam więc pozytywnych, pokrzywowych wspomnień. Pamiętam jednak, że ten popularny chwast był dodawany do pożywiania dla kur, świnek i innych zwierząt, które hodowane były na wsi.

Od wieków pokrzywa była wykorzystywana w medycynie naturalnej. Nic dziwnego, bo nie każdy chwast ma takie właściwości zdrowotne jak soczyście zielona, parząca blaszkowata roślina. Obecnie coraz więcej osób wraca do starych przepisów i korzysta z dobrodziejstw pokrzywy. Na pewno słyszeliście o herbacie z pokrzywy, ale coraz częściej można również kupić sok z pokrzywy czy różne pigułki z wyciągiem z pokrzywy. (więcej…)